Callaloo (kalalu) to typowa karaibska potrawa. W różnych krajach gotuje się je inaczej i też z innych odmian warzyw liściastych. Najbardziej znane Callaloo jest bodajże na Jamajce jednak ja gotuje je tak jak na Trynidzadzie. Podstawą callaloo jest bhaji czyli zielone warzywo liściaste. Na wyspach są nimi liście taro, odmiany manioku. Liście są olbrzymie i używa się zarówno liść jak i łodygi. W Polsce raczej nie dostępne, nawet w Wielkiej Brytani rzadko spotykane. Ja zastępuje je szpinakiem wielkolistnym, chociaż taki młody też będzie dobry. Drugim składnikiem jest mleko kokosowe które doskonale się łączy ze szpinakiem. Orginalnie dodaje się też okrę, ale jeśli nie macie dostępu do tego warzywa, bez niego też będzie pysznie. Callaloo ma konsystencję gęstej zupy i najczęściej podaje się go z ryżem.
Ja przygotowuję Callaloo w wersji wegetariańskiej, jednak jeśli jesteście zwolennikami mięsnych smakow to spróbujcie dodać kawałek wędzonej kości, albo boczku. Nawet uwędzone skrzydełko może być. Nada to potrawie innego wymiaru.
Składniki
- 600g szpinaku
- 200g dyni
- łodyga selera naciowego
- 2 gałązki świerzego tymianku
- połówka średniej cebuli
- 4 ząbki czosnku
- papryczka scotch bonnet (opcjonalnie)
- wędzona kość lub kawałek wędzonego boczku (opcjonalnie)
- 2 puszki mleka kokosowego
- sól do smaku
Sposób Przygotowania
Wrzucamy wszystko do garnka, pokrojone jak na zupę. Zalewamy mlekiem kokosowym. Gotujemy do miękości. Jeśli używasz wędzonego miesa, wyciągnij po ugotowaniu. Wszystko miksujemy blenderem ręcznym. Dodajemy wody jeśli jest za gęste, pamiętaj jednak że podaję sie to z ryżem, dlatego nie może być za rzadkie. Doprawiamy solą do smaku.
Podajemy z ryżem jako dodatek do mięsnego curry lub z zapiekanką makaronową. Można też zajadać samo z tostowanym chlebem albo plackami pszennymi.
2 komentarze Dodaj własny